MARCIN TELEGA - KRÓLESTWO MOJE

MARCIN TELEGA - KRÓLESTWO MOJE

Zapraszamy na spotkanie z opowieścią „KRÓLESTWO MOJE”, gdzie pragnienie poznania prawdy wynika z nienasycenia i buntu artysty spowodowanego duchowym dysonansem.

Jest to refleksja wypływająca z osobistych przekonań twórcy oraz jego artystycznej koncepcji. Wizji, w której zrozumienie, akceptacja i przeżywanie emocji, pozwalają na zespolenie się ze światem.

Prezentowany niezwykły cykl malarski autorstwa Marcina Telegi “KRÓLESTWO MOJE” to wyjątkowa wystawa składająca
się z 15 obrazów oraz monologu Jezusa stanowiących alegorię Drogi Krzyżowej. Marcin Telega w swoim oryginalnym cyklu malarskim przypomina, co jest istotą człowieczeństwa w czasach, w których dotyka nas wszechobecny kryzys wartości i powszechna samotność.

Bio

Marcin Andrzej Telega – (ur. 1976). Artysta malarz. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego na Wydziale Malarstwa. Od początku swojej kariery artystycznej do dziś uprawia malarstwo. Pracuje w technice olejnej. W swojej twórczości porusza się w obszarze malarstwa przedstawiającego z elementami abstrakcji. Jego prace przepełnione są obrazowaniem symbolicznym, wyrażane w językach geometrii i abstrakcji. To rozbudowane sceny, poetyckie i refleksyjne. Artysta akcentuje w swojej twórczości współistnienie różnych dziedzin sztuki, jak: muzyka, malarstwo, poezja min.n. w cyklu malarskim „Piosenki Ewy Demarczyk”. W swoim dorobku ma kilka wystaw indywidualnych oraz zbiorowych
w Polsce i za granicą.

Credo

Staram się traktować każdy obraz jako odrębny byt, używający mnie do swojego powstania. Staram się być bardziej świadkiem powstającego obrazu a mniej traktować siebie jako „stwórcę”. Podczas pracy nad obrazem staram się wyczuć czego obraz potrzebuje. (…) Największą satysfakcję przynosi poczucie spełnienia, kiedy powstaje obraz, mający w sobie energię i który mocno działa na odbiorców.

O Malarstwie Marcina Telegi

Spotkania z obrazami Marcina Telegi można przyrównać do obcowania z poezją. Jego opowieści wprowadzają odbiorcę w różnorodne nastroje. Artysta zatapia je w nostalgicznym mroku po to, aby móc jaskrawiej wyeksponować światło. Malarstwo to jest bez wątpienia poetyckie, refleksyjne, sentymentalne ale też niepokojące. To nie zatrzymane kadry – to rozbudowane sceny, które wciągają w interakcję niczym teatralny spektakl.

Artysta o wystawie

Jest to  instalacja, na którą składa się cykl portretów uzupełnianych monologiem. Choć piętnaście kwadratowych płócien stanowi alegorię Drogi Krzyżowej, nie należy czytać jej wprost poprzez biblijny kontekst. Mój Jezus powraca, aby stać się remedium na powszechny obłęd i przypomnieć o tym, co stanowi istotę człowieczeństwa. Mojego Jezusa malowałem tak, aby nadać mu cechy współczesne i ludzkie. Celowo pozbawiłem obrazy obecności innych postaci, symbolów męki, czy religijnych konotacji.
Moim zamiarem było skupienie uwagi na wyrazie twarzy, będącej lustrem naszych przeżyć.

Dochodzenie do istoty Jego dziejów i zrozumienie credo Jego misji, oznacza żmudną pracę z metaforą. Natomiast dla mnie jako twórcy, staje się epicko-malarskim przetworzeniem, które poczęte z natchnienia i intuicji, narodziło się w moim humanistycznym umyśle i artystycznym sercu. Zastanawiałem się czy mam prawo zajmować się tematem dla wielu tak świętym, uznając ostatecznie, że kryzys naszych czasów, impas i powszechna samotność, właśnie tego wymagają teraz od artystów.

Zapewne nigdy nie poznam tego, kim naprawdę był Jezus: Syn Człowieczy, legenda, postać historyczna, mit, fenomen, a może personifikacja idei. Jego wizerunek zmienia się z epoki na epokę. Poszukuje się prawd o Nim pomiędzy warstwami interpretacji, pośród licznych podań i pism, w dogmatach instytucji, które wzrastały na jego kulcie. Teolodzy i bibliści, historycy i filozofowie od stuleci badają słowa, które głosił i czyny jakich dokonywał. Był figurą inspirowaną judaizmem i hellenizmem, człowiekiem istniejącym w historii, wyniesionym poprzez wiarę na poziom abstrakcyjny, stając się tym samym ponadczasowym bytem.


Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 18 marca 2025 o godz. 18:00.

Wystawę będzie można odwiedzić od 18 marca do 9 kwietnia 2025 (od wtorku do piątku w godz. 10:30 - 12:00 oraz 15:30 - 17:00).

Dziękujemy za wsparcie w organizacji wystawy firmom:
RE-Bau sp. z o. o., Toyota Romanowski Lexus, Upper Finance Group, Krosno Glass S.A., Edi-Tech oraz Mercatino