Poniżej przedstawiamy listę wystaw prezentowanych w 2022 roku.
21 listopada 2022 r. odbył się wernisaż wystawy rzeźby Jerzego Beresia w nieoczywistej przestrzeni jaką jest Galeria "Krypta u Pijarów". Prezentacja wyjątkowych prac jest upamiętnieniem Artysty w 10. rocznicę śmierci.
Wystawa w „Krypcie u Pijarów” przywołuje w pamięci pierwszą połowę lat 80, kiedy po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego nastąpiło wyjątkowe w swoim charakterze zbliżenie pomiędzy środowiskiem artystycznym i kościołem.
Jerzy Bereś (1930-2012) – rzeźbiarz i akcjonista. Uczeń wybitnego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Rzeźby Beresia z cyklu „Zwidy” (1960-66), zbudowane z nieobrobionych pni, drągów, kamieni i powrozów, nie mają odpowiednika w sztuce światowej.
Wystawa „Gdzie jesteś, źródło?!”, to próba uhonorowania i zarekomendowania pracujących na pięciu kierunkach Artystów-Pedagogów.
3 listopada 2022 r. w Galerii Krypta u Pijarów odbył się wernisaż wystawy ASP w Krypcie Artystów-Pedagogów pt. „Gdzie jesteś, źródło?!” zainspirowana będzie częścią Papieskiego poematu - Tryptykiem Rzymskim.
12 października 2022 r. w Galerii Krypta u Pijarów odbył się wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Cebuli. Tym samym Galeria rozpoczęła kolejną prezentację wyjątkowych prac w swoich przestrzeniach.
„Twórczości Zbigniewa Cebuli, pedagoga krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, trudno pomylić z jakąkolwiek inną".
Zbigniew Cebula urodził się w 1961 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha.
20 września 2022 roku w Galerii Krypta u Pijarów odbył się wernisaż wystawy rzeźb Stanisława Cukra, którym rozpoczęta została prezentacja wyjątkowych dzieł.
…Te wyjątkowe dzieła w tym wyjątkowym wnętrzu stwarzają niepowtarzalną okazję do ubogacenia się duchowego i estetycznego…
Rzeźbiarz, pedagog. Artysta od urodzenia związany z Zakopanem, gdzie do dziś mieszka i pracuje.
„… Ekspresyjna forma plam barwnych w witrażach nasuwa skojarzenie z dziełem „Bóg Ojciec – Stań się” S. Wyspiańskiego.
Malarz, witrażysta i rysownik prowadzący w krakowskiej ASP Pracownię Malarstwa i kierujący tamże Katedrą Edukacji Artystycznej.
Sztuka tworzenia witraży zdaje się być dla Adama Brinckena wyzwaniem priorytetowym, w którym artysta z pasją rozwija swoje poszukiwania malarskie.
Zapraszamy na fotorelację z wernisażu grafiki komputerowej Ewy Brachel. Pobyt artystki w Jerozolimie i osobiste (tragiczne) doświadczenia stają się inspiracją do pracy nad cyklem kompozycji „Medytacje”, w których daje wyraz swojemu przeżywaniu świata. Dramatyzm przedstawień uzyskuje poprzez pozorną tylko lapidarność przekazu.
Ewa Brachel - graficzka i projektantka, ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1967 roku obroniła dyplom w Katedrze II Grafiki u prof. Mieczysława Wejmana i w Katedrze V Plakatu u doc. Macieja Makarewicza. Po ukończeniu studiów Ewa Brachel zajmuje się twórczością graficzną, dużo wystawia, otrzymuje nagrody i zdobywa uznanie krytyki. Przez ponad dwie dekady pracuje jako projektantka i graficzka reklamowa, a w latach 90. realizuje cykl malarski poświęcony tematyce pejzażowej.