…Te wyjątkowe dzieła w tym wyjątkowym wnętrzu stwarzają niepowtarzalną okazję do ubogacenia się duchowego i estetycznego…
Ta fascynacja drugim człowiekiem, potrzeba dzielenia się tym zauroczeniem, wewnętrzny imperatyw zracjonalizowania i dokumentacji piękna duchowego, a także fizycznego spotkanej osoby znajduje się u podstaw twórczości artysty. Ulubionymi modelami są żona, dzieci, zakopiańscy znajomi i artyści. Osobnym/ważnym nurtem są prace wyrosłe z lektur duchowych Artysty. Najczęściej są to postacie świętych, których życie i postawa zafascynowały Cukra. I tak w przestrzeni Krypty pojawia się Jan Chrzciciel, św. Piotr i Paweł, Andrzej Bobola, Edyta Stein, Jan Paweł II, Edyta Stein, a także Archanioł Michał. Te święte postacie wspaniałe uzupełniają przestrzeń pełną ukrytych bezimiennych świadków Chrystusa.
W tę przestrzeń tak pełną znaków zostały wprowadzone rzeźby Stanisława Cukra. Artystę interesuje człowiek…
W swoich dziełach stara się dobrać najlepszą technikę i formułę rzeźbiarską do wyrażenia swoich odczuć i przemyśleń, stara się o doskonałą jedność formy i treści umiejętnie korzystając z wielowiekowej tradycji rzeźby w brązie tak by zainteresowany, otwarty odbiorca odczytał, odczuł i zrozumiał przekaz Artysty ubogacając się duchowo. …”
Robert Wolak
Fragment tekstu z katalogu towarzyszącemu wystawie