Zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy Pawła Olchawy zatytułowanej „W Kierunku błękitu", który odbędzie się dnia 13 maja 2025 roku o godzinie 18:00.
Wystawa Pawła Olchawy pt. "W kierunku błękitu" prezentuje w większości prace z ostatnich lat, w których istotną rolę tematyczną i kompozycyjną obrazów zajmuje słońce i księżyc, korelacje nieba i ziemi, przejścia ciał niebieskich i przenikanie zjawisk kolorystycznych i świetlnych tego naszego makro i mikro świata, chociaż są też obrazy dotyczące innego wymiaru.
Całość tej wystawy, tematycznie i skojarzeniowo, otwiera przed widzem nieskończoną przestrzeń i możliwości interpretacyjne. Kiedy do tego syntetycznego świata dodamy jego fascynację detalem
i fakturą powierzchni, otrzymujemy niepowtarzalne efekty obrazowe, które przypominają malarstwo abstrakcyjne, ale tak naprawdę, nie do końca nim są.
Obrazy Pawła Olchawy, najbliżej są abstrakcji lirycznogeometrycznej, tej z początków powstawania pierwszych obrazów abstrakcyjnych Wassily’ego Kandinsky’ego, ale równocześnie są od nich inne, bowiem mają swoją własną poetykę i na pewno bogatszą strukturę powierzchni.
Paweł Olchawa w opisie strukturalnym widzianego przez siebie świata posługuje się przede wszystkim geometrią i kolorem. Ulubionymi przez Pawła figurami są formy koliste i spiralne, przechodzące niekiedy w elipsy, zwłaszcza gdy do obrazu wprowadza symbolikę oka. Nie mniej ważną rolę odgrywa w jego obrazach linia, i to zarówno ta prosta, jak i o wiele częstsza linia falista, dzięki której podkreśla liryczny aspekt swoich obrazów.
Kiedy spojrzymy na błękitne kompozycje Pawła Olchawy, mając w pamięci słowa Goethego, zrozumiemy, dlaczego tak bardzo nas te obrazy pociągają i intrygują zarazem. Patrząc na błękitną powierzchnię jego obrazów, mamy wrażenie, że barwna plama oddala się od nas, niejako „ucieka” w nieskończoność. Te obrazy zmuszają nas do zastanowienia się nad tym, co jest dla nas tak trudno osiągalne, nad tym, co istnieje daleko gdzieś w chmurach. A może zmuszają one do wzbudzenia w nas tęsknoty za czymś co dalekie, zastanowienia się nad tym, co zagubione w dalekiej przeszłości albo przyszłości. Co ma taki ulotny charakter, ale na pewno jest, bo bez Niego życie nie miałoby sensu.
Natomiast elementy złote, lub ciepłe karminy i żółcienie, zdecydowanie się do nas przybliżają – jak myśl,która zbliża się do odkrycia prawdy, jak nadzieja, która nadaje sens wszystkiemu, jak miłość, która łączy niebo z ziemią. To są jednak maleńkie akcenty w obrazach artysty– ale są, warto zastanowić się nad ich znaczeniem oraz nad tym, dlaczego błękit – mimo wszystko nadal tak dominuje. To z powodu owego rozbudowanego błękitu, niektóre z obrazów Pawła Olchawy mają ten wprost nostalgiczny nastrój.
Autor tekstu: o.Eugeniusz Grzywacz SP
Paweł Olchawa urodził się w 1980 roku w Krakowie. Studiował w krakowskiej Akademii Pedagogicznej na Wydziale Edukacji Artystycznej (1999–2003) oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa (2003–2008), gdzie w 2011 roku uzyskał dyplom w pracowni sitodruku prof. Agaty Stępień oraz aneks malarski w pracowni malarstwa prof. Jarosława Zduniewskiego. W latach 2008–2019 pracował jako specjalista do spraw wystawienniczych, wydawniczych i edukacyjnych w Biurze Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie, którego dyrektorem jest od 2019 roku. Sprawuje funkcję kuratora Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski” w Miechowie od 2017 roku. Od 2015 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg w Krakowie. Od 2004 roku należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Miechowie, w którym od 2019 roku pełni funkcję wiceprezesa. Jest współzałożycielem i wiceprezesem stowarzyszenia Grupa Miechowska działającego od 2024 roku.
W uprawianej twórczości malarskiej stosuje unikatowe techniki własne, zajmuje się także fotografią artystyczną i reportażową. Zrealizował dziewiętnaście wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych (Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Litwa, Słowacja, Słowenia, Włochy). Uczestniczył w wielu plenerach malarskich w Polsce i za granicą.
Ważną częścią jego działalności artystycznej jest grafika wydawnicza. Opracował graficznie kilkadziesiąt katalogów do wystaw artystów polskich i zagranicznych oraz kilkanaście albumów o sztuce.
Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 13 maja 2025 o godz. 18:00.
Wystawę będzie można odwiedzić od 9 maja do 6 czerwca 2025 (od wtorku do piątku w godz. 10:30 - 12:00 oraz 15:30 - 17:00).
WYSTAWA TOWARZYSZY 4 KRAKOWSKIM SPOTKANIOM ARTYSTYCZNYM 2025 - TOŻSAMOŚĆ IDEI -
Organizowanym przez Związek Polski Artystów Plastyków okręgu krakowskiego
Dziękujemy za wsparcie w organizacji wystawy firmom:
RE-Bau sp. z o. o., Toyota Romanowski Lexus, Upper Finance Group, Krosno Glass S.A., Edi-Tech, Mercatino, B-Act.
Partnerem wystawy jest firma:
MPEC Kraków - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.