O wystawie Renaty Szpunar

O wystawie Renaty Szpunar

Od 24 października 2020 w galerii prezentowane są prace malarskie Renaty Szpunar. 13 wielkoformatowych (230 x 150 cm) olejnych obrazów na płótnie, z lat 2011- 2018. Prace można oglądać do 12 listopada. 

Renata Szpunar Kubczyk jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydziału Malarstwa, w pracowniach prof. Jana Szancenbacha i prof. Jerzego Nowosielskiego. Studiowała również w zakresie sztuki sakralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, oraz eseistyką, prozą poetycką i poezją.

Publikuje regularnie w Głosie Plastyka ZPAP Kraków, oraz na portalu Artystyczne Strony.

Od 25 lat odbyła liczne podróże w celach twórczych .Swoim szczególnym zamiłowaniem darzy Półwysep Mesa Mani - południowy region Półwyspu Peloponez w Grecji. Półwysep - południowy kraniec Europy.

Od tej pory zafascynowana i zachwycona jest szarym, księżycowym pejzażem skalnej półpustyni. Zamknięty od wschodu monumentalnymi górami Tajget. Zbudowany z masywnych form, które zmagają się z sobą w wiecznym starciu żywiołów.

Wystawę malarstwa licznie odwiedzają przyjaciele i znajomi autorki, osoby bywające na różnych wydarzeniach w galerii, studenci i uczniowie szkól plastycznych, mieszkańcy Krakowa i okolic.

„Podróż Renaty (Szpunar-Kubczyk) rozpoczęła się od ciekawości, którą wyzwoliła czarno-biała fotografia w starej, niewielkiej książce o Grecji. Ta podróż pojawiła się najpierw w pragnieniu, wyobrażeniach, w przywołaniu. Jak wewnętrzny głos, jak nieznany zew z krańca świata. Pierwszy wyjazd miał miejsce w 1996r..

Ze wszystkich odwiedzanych miejsc najbliższa stała się jej surowa ziemia Peloponezu, a szczególnie jej część najbardziej wysunięta na południe. Tam znajduje się Mistra - zachowane bizantyjskie miasto, w którym można oglądać klasztory, kościoły zapełnione natchnionymi freskami. Dziś już wyludniona,

To bogactwo, gwałtowność, zmienność próbuje zobrazować Renata. Na miejscu powstają liczne rysunki. W malarstwie, przy bardziej klasycznych pejzażach, pojawiają się wielkie płótna, których motywem są zjawiska natury….”

Fragment tekstu Joanny Gałeckiej „Podróż po kres” z katalogu wystawy w galerii.