Joanna Stasiak - o autorce

Joanna Stasiak - o autorce

Joanna Stasiak (ur. 1965) studiowała malarstwo w pracowni Janusza Kaczmarskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej dyplom malarski z 1989 roku był zatytułowany Nasze twarze są tutaj obce, praca teoretyczna napisana na podstawie wywiadów z artystami dotyczyła postaci malarza Jana Dziędziory. W 1990 roku, stypendium British Council umożliwiło jej wizyty w pracowniach malarzy oraz w szkołach artystycznych Anglii i Szkocji. 

Poznany w The Ruskin School of Art w Oksfordzie Stephen Farthing zaprosił ją do konkursu na studia podyplomowe, które ukończyła w 1991 roku wystawą Portrety złoczyńców.

W 1998 roku wyjechała do Paryża na stypendium Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej, w czasie którego przez dwa miesiące studiowała w Luwrze obraz Apollo zakochany w Dafne Nicolas Poussina.

Pracę pedagogiczną rozpoczęła w 1991 roku w Liceum Plastycznym oraz w Fundacji Dziecko i Sztuka w Warszawie. Od 1996 roku uczyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, w Instytucie Wychowania Plastycznego. W 2006 roku współtworzyła Instytut Artystyczny Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie do dziś jest profesorem malarstwa.

Jest współautorką podręczników o sztuce dla szkoły podstawowej i gimnazjum (Świat Sztuki z Jackiem Antonim Zielińskim, 2003).

Od 1996 roku prowadzi autorską Galerię In Spe (we współpracy z Anną Wrońską i Katarzyną Stamm), jest autorką ok. 20 wystaw (m.in. Jerzego Damasiewicza, Marka Oberländera, Jerzego Wolfa, czterech pracowni rysunku z ASP w Warszawie i Krakowie oraz w 2002 wystawy nieznanych prac na papierze Andrzeja Wróblewskiego Inedita pokazywanej w Muzeum Teatralnym w Warszawie, w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Elblągu i Poznaniu).

W ramach Galerii In Spe zorganizowała wystawy w Krypcie u Pijarów w Krakowie: rysunków Jana Dziędziory w 1999 roku i malarstwa Janusza Kaczmarskiego w 2000 roku. W 1998 i 2004 odbyły się tu także wystawy jej prac.

Była współautorką (z Katarzyną Stamm) katalogu i wystaw Janusza Kaczmarskiego w Szwajcarii (w Muzeum Polskim w Raperswilu i w Pałacu Narodów w Genewie w 2007 roku), w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadziła plenery i programy ze studentami zakończone wystawami: Wielki Tydzień w Trękusie, Święci warmińskich kapliczek, Trękusowe dell’arte, Bachantki, Okruchy Atlantydy, Kapliczki Warmii. Wyjazd do Ushimado w Japonii z wystawą w 2017 roku był zaczątkiem międzynarodowego projektu Jikihitsu sygnatura artysty. Obecność tradycji japońskiej we współczesnej sztuce polskiej w 2019 (konferencja oraz wystawy artystów z Japonii i Polski w Warszawie), którego była współautorką (z Magdaleną Durdą).

Od 2011 roku maluje na jedwabiu. Mieszka na Warmii, we wsi Trękus.