Wystawy w 2020 roku

Wystawy w 2020 roku

Poniżej przedstawiamy listę archiwalnych wystaw, które odbyły się w Galerii Krypta u Pijarów w roku 2020.

Plan wystaw z roku 2020.

Terminy, w których prezentowano poszczególne wystawy:

wrzesień – październik 2020 - życie zmienia się, ale się nie kończy... - Aleksander Śliwa ( Kraków ) - rzeźba

październik – listopad 2020 - Mesa Mani. Między pustką a bezkresem - Renata Szpunar Kubczyk (Kraków) - malarstwo

listopad – grudzień 2020 - Kwiaty pustyni - Magdalena Cisło( Kraków) – rzeźba


O wystawach i ich autorach.

od 29 września do 18 października 2020

prof . Aleksandra Śliwy - rzeźba

Współpraca :  ASP, Wydział Rzeźby w Krakowie


Aleksander  Śliwa- ur. 1948 r. Kozłówek/Strzyżów .Dyplom z wyróżnieniem i Medalem Rektora – 1973 r. ASP w Krakowie. W latach 1973 – 2018 pedagog Wydz. Rzeźby ASP - Pracownia Rzeźby w Drewnie. Od 2013 r. prof. zw. 2018 r. - Srebrny Medal „Gloria Artis”


Aleksander Śliwa  - Motto:
/fragm. rozmowy z prof. M. Koniecznym - „Zdanie” - 2009 r./
...człowiek jest najważniejszym elementem rzeźby i to trzeba wyrazić. Wszystkie usiłowania abstrakcyjne są wieloznaczne i szybko się starzeją, bo tak naprawdę nic nie mówią...


Wybierając tych kilkanaście rzeźb do wystawy  (min. „Pramatka”, „Stan ochronny”, „Przepoczwarzanie”, „Ja jestem światłością świata”), myślałem o pewnej zawartej w nich spójności treściowej, skłaniającej do rozważań nad życiem człowieka: narodziny – prokreacja – śmierć - niezmiennie powtarzalnego, naturalnego cyklu. Wiodącym motywem jest tytuł jednej z rzeźb: Życie zmienia się, ale się nie kończy.


Pokazując kilka podobizn znanych historycznych postaci m.in.: Cyprian K. Norwid, św. Jan Paweł II, bł. Jerzy Popiełuszko, św. Faustyna, św. Matka Teresa, Witold Pilecki, myślałem o wywołaniu zadumy nad ich życiem, nad wartościami, którymi się kierowali, które mogą być również dla nas drogowskazami.


od 24 października do 12 listopada 2020 

„Mesa Mani. Między pustką a bezkresem” Renata Szpunar – Kubczyk – malarstwo

Współpraca: ZPAP w Krakowie;  Klub Dyskusyjny Ferment Kraków


Renata Szpunar  - Kubczyk urodzona 3-go marca 1970 roku w Łańcucie. Studia na Wydziale malarstwa ASP w Krakowie, w pracowniach prof. Jana Szancenbacha i prof. Jerzego Nowosielskiego. Dyplom w 1995 r. Następnie w latach 1996-98 studia podyplomowe w zakresie sztuki sakralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dyplom w 1999 r. W 2011/12 - studia na wydziale Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kierunku Neogrecystyka i Bizantynistyka.


Renata Szpunar  - Kubczyk  

Fragment eseju pt. „Szukając bezkresu” 

MESA MANI „W 1996 roku wjechałam na półwysep Mesa Mani - południowy kraniec Europy. Zupełnie zaskoczył mnie szary, księżycowy pejzaż skalnej półpustyni. Zamknięty od wschodu monumentalnymi górami Tajget. Zbudowany z masywnych form, które zmagają się z sobą w wiecznym starciu żywiołów.”


od 24 listopada do 9 grudnia 2020

Kwiaty pustyni Magdalena Cisło( Kraków) – rzeźba

Współpraca :   ASP, Wydział Rzeźby Krakowie

Magdalena Cisło urodzona w 1986 roku w Rzeszowie. Absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie. W latach 2007 - 2012 studia na Wydziale Rzeźby w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z medalem Rektora ASP w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego. Pola działań twórczych to przede wszystkim rzeźba oraz rysunek. Uczestniczka plenerów rzeźbiarskich, brała udział w targach, sympozjach, oraz wystawach w kraju i za granicą. Obecnie pracuje na Wydziale Rzeźby w krakowskiej ASP jako adiunkt w Pracowni Rzeźby w Ceramice.


Cykl prac rzeźbiarskich "Kwiaty pustyni" z lat 2016-2020. Prace nowe i te już prezentowane w innych miejscach, instytucjach, w  Centrum Rzeźby polskiej w Orońsku. Prezentacja 34 rzeźb. Materiał wykorzystany w pracach to; tkanina, metal, porcelana, ceramika, szkło.