W 2018 roku wystawy organizowane przez Galerię w związku z przeprowadzanym remontem przestrzeni kryty, realizowane były w Hotelu Polskim pod Białym Orłem przy ul. Pijarskiej 17 w Krakowie.
Plan wystaw z 2018 roku.
Terminy, w których prezentowano poszczególne wystawy:
czerwiec - lipiec 2018 - „Obecność” Agnieszka Daca , Łukasz Murzyn oraz studenci i pracownicy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
wrzesień - październik 2018 - „Nierozpoznany” Paweł Jach ( Kraków) ; rzeźba, rysunek
październik - listopad 2018 - „Posłańcy” „ Agneli Dei” Małgorzata Górnisiewicz- Locher ( Kraków) ; grafika, malarstwo
grudzień-styczeń 2019 - „Ceramika z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych”- prof. Czesław Dżwigaj ; prof. Marita Benke-Gajda; Michał Dziekan ; Agnieszka Gawron ; Roland Kościółek; Marcelina Kurek; Anna Tworek ; Ewelina Malinka ; Gabriela Najderek ; Miłosz Prajsnar ; Szymon Skiba ; Elżbieta Urban ; Sylwia Wolania ; Patrycja Wojtanowska ; Małgorzata Zagóra, Zuzanna Surma; Piotr Żurawski; ceramika, rzeźba
O wystawach i ich autorach.
od 15 czerwca do 2 lipca 2018
„Obecność"
Artyści biorący udział: Anna Czyż, Agnieszka Daca, Patrycja Grudziecka, Halina Jeziorka, Karol Męczarski, Kamila Jakóbczak, Łukasz Murzyn, Natalia Pławecka-Kijewska, Joanna Wałek, Marzena Wąchała, Małgorzata Wielek-M, Sebastian Wywiórski.
Kuratorzy: dr Agnieszka Daca i dr Łukasz Murzyn
Współpraca : Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Wystawa była włączona do programu wydarzeń artystycznych „Wydział Sztuki w Mieście”, które odbywają się rokrocznie w czerwcu.
Wydział Sztuki UP. Opieka artystyczna i kuratorska: dr Agnieszka Daca i dr Łukasz Murzyn
Realizacja wystawy w Galerii Krypta u Pijarów była prezentacją prac kilkunastu młodych twórców (absolwentów i studentów Wydziału Sztuki UP) wypowiadających się w różnorodnych dziedzinach sztuk wizualnych: malarstwo, rysunek, sztuka wideo, instalacje intermedialne. Prace te dotykając rzeczywistości materii, są równocześnie wyrazem transcendentnych możliwości środków wizualnych i symboli w nich użytych.
wystawa od 28 września do 20 października 2018
Paweł Jach rzeźba, małe formy rzeźbiarskie
Paweł Jach - asystent na Wydziale Rzeźby ASP Kraków; Dyplom w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego; Semestr zimowy 2004 Stypendium Sokrates – Erazmus Universitat Politècnica de València, Spain. Praca w brązie, kamieniu, metalu, drewnie, tworzywach sztucznych, ceramice.
„ Ekspozycja cyklu prac rzeźbiarskich pod wspólnym tytułem „Na drodze do Ukrytego” jest zaproszeniem do refleksji, do wejścia w ciszę – chcę by moje rzeźby przemówiły za mnie. Świadomie nie nadaję tytułów poszczególnym kompozycjom. Nadanie tytułu określa, ujawnia tajemnicę, demaskuje to, co może wydarzyć się w spotkaniu. W poszukiwaniu tajemnicy, którą jest działanie Ducha Świętego, sięgam ku źródłom kultury. Chcę widza prowadzić do źródeł jego własnej jaźni, nie dając mu opisu, a ukazując sposób budowy świata. Kompozycje nie definiują tematu – ale inspirują do własnych przemyśleń.
Paweł Jach „NIEROZPOZNANY”
Ekspozycja prac rzeźbiarskich oraz rysunkowych pod wspólnym tytułem „Nierozpoznany” jest zaproszeniem do refleksji, do wejścia w ciszę – chcę by moje prace przemówiły za mnie.
„ W poszukiwaniu Nierozpoznanego, sięgam ku źródłom kultury. Chcę widza prowadzić do źródeł jego własnej jaźni, nie dając mu opisu, a ukazując sposób budowy świata. Kompozycje nie definiują tematu – ale inspirują do własnych przemyśleń”.
„ (…) Paweł Jach zarówno w swoim myśleniu jak i realizacjach stara się stawiać pytania, podnosi wagę wątpienia i niepokoju, który wzywa do poszukiwań. Rzeźbiarskie konkretyzacje tych poszukiwań mają charakter czysto abstrakcyjny i służą odniesieniu do dynamiki działania, nie zaś budowie przedstawienia czy alegorii. Duch jest tu (szczęśliwie) zasadą, nie konkretnym kształtem, i ta zasada, która modyfikuje zastane, organiczne formy jest za każdym niemal razem odmienna. Upatruję w tej różnorodności największą wartość tych prac jako przemyślanego cyklu”.
dr hab. prof. APS Maciej Zychowicz (fragment recenzji pracy doktorskiej pt. „Na drodze do Ukrytego”)
„ (…) Intencją artysty jest nakłonienie widza nie tyle do klasycznego, jedynie estetycznego oglądu ale inspiracja do przeżyć o wiele głębszych. Obiekty te nie poddają się jednoznacznej interpretacji. Artysta dąży do tego by jego rzeźby stały się świadectwem jego wiary, według Arystotelesa mimesis jest swego rodzaju stwarzaniem na nowo, zgodnie z prawami możliwości prawdopodobieństwa, stanowi zatem wzbogacenie rzeczywistości. Paweł Jach buduje pamięć formy, to fizyczne doświadczenie materialności obiektów. Każda z tych form implikuje następną, są to kompozycje otwarte. Tworzy je pod sztandarem wiary”.
prof. Mariusz Białecki (fragment recenzji pracy doktorskiej pt. „Na drodze do Ukrytego”)
wystawa od 30 października do 22 listopada 2018
Małgorzata Górnisiewicz – Locher
inspiracje biblijne „ ANGELI DEI”, „Posłańcy ”malarstwo, grafika
Małgorzata Górnisiewicz– Locher, ur. w Krakowie, ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne w Krakowie w klasie skrzypiec. Współpracowała z Piwnicą pod Baranami . Kilka lat przebywała w Szwajcarii i Francji. Obecnie adiunkt na kierunkach Sztuka Ogrodowa oraz Architektura Krajobrazu na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
1993 - dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki
2002 - ukończenie Wydziału Scenografii A.SP.
2010 - otrzymanie stopnia doktora w dziedzinie Sztuk Plastycznych w dziedzinie Sztuki Pięknych
Wystawa malarstwa i grafiki : „ ANGELI DEI ”, „Posłańcy”
Prace które prezentuję w Krypcie u Pijarów inspirowane są uduchowioną sztuką średniowiecznej Europy. Mają wywołać u odbiorcy swoiste przeżycia estetyczne oraz nakłaniać do refleksji. W przedstawionych pracach próbuję przełożyć symbole literackie zawarte w Biblii na obraz, który ma być nie tylko ilustracją, lecz znakiem tajemnicy. Prace powstawały na drodze poszukiwania współczesnego języka plastycznego, adekwatnego do przekazu biblijnego. W obrazach chciałam pokazać nie tyle samych Aniołów , lecz przede wszystkim owoce ich działania, jako posłańców Bożych. Obrazy inspirowane są przede wszystkim księgą Apokalipsy św. Jana, Ewangelią a także tradycją chrześcijańską.”