Antoni Rząsa - wystawa rzeźby

Antoni Rząsa - wystawa rzeźby

Bynajmniej, gdy robię Chrystusa czy Piety – nie robię z myślą, żeby się do nich modlić, tylko snuję opowieść o ludziach. Chcę, aby moje rzeźby miały swój własny język. Między wierzącymi i niewierzącymi Chrystus jest jednak jakimś symbolem dobra, mądrości i to tkwi w ludziach.

Antoni Rząsa (1919-1980)


W rzeźbach Rząsy odnaleźć można romańską, czy wczesnogotycką, surową dostojność, drewniane ciepło ludowych Świątków, bolesny, przesadny grymas sztuki ekspresjonistycznej, a nawet (we wczesnych dziełach) formy przywodzące namyśl Henry’ego Moore’a – ale zupełnie nic z tego nie wynika. Bo po co szukać dla jego twórczości miejsca na zagmatwanej mapie historii sztuki; po co ważyć i mierzyć ile w tym realizmu, ile symbolizmu, ile Świadomych wyborów, a ile przypadków; ile przerafinowania, ile naiwności... Sztuka Rząsy to jest sztuka Rząsy – jego własna sztuka. Nie podlega kryteriom artystycznych mód, istnieje jakby poza czasem i myślę, że przetrwa długo, jest bowiem wypełniona wiarą. Mówił, że rzeźbi właściwie dla siebie, że jest to jego pamiętnik – ale przecież była to również jego modlitwa.

Wawrzyniec Brzozowski

Powody w rzeźbieniu Antka brały się bardzo dokładnie z jego życia, z tego, co go otaczało, z problemów jego przyjaciół, ze spotkań z autentycznym dramatem ludzkim. Cały czas czerpał z natury i problem sam, problem ludzkiego cierpienia, ludzkiego losu, i problem fizjonomii. To były ciągle nowe postacie, które spotkał w życiu. Są to nasi wspólni przyjaciele. Ich los, ich problemy dotykały go strasznie głęboko.

Barbara Zbrożyna


Antoni Rząsa zmarł  26 stycznia 1980 w Zakopanem. Spoczywa na Cmentarzu na Pęksowym Brzysku w Zakopanem. Galeria Artysty znajduje się w Zakopanem (ul. Bogdańskiego 16a).  Placówka wystawiennicza działa od 1976 r. Od 1981 r. prowadzi ją syn Artysty, Marcin Rząsa wraz z Magdą Ciszewską-Rząsą. Poza ekspozycją stałą rzeźb Antoniego Rząsy galeria prezentuje czasowe wystawy sztuki współczesnej. Więcej informacji:  https://antonirzasa.pl.

Zapraszamy do Galerii "Krypta u Pijarów" na wernisaż wystawy, który odbędzie się 10 paździerrnika 2023 r. o godz. 18:00. Podczas wernisażu będzie miało miejsce oprowadzanie kuratorskie przez pana Marcina Rząsę. Rozpocznie się o godz. 18:30. Proponujemy również zwiedzanie wystawyoprowadzaniem przez historyka sztuki panią Agatę Kokoryn, które odbędzie się w czwartek 26 października o godz.16.00.

Dodatkowo informujemy, że w kościele Arka Pana w Nowej Hucie 17 października o godz. 16:30 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie przez pana Marcina Rząsę po Kaplicy Pojednania. 

Kaplica znajduje się pod kościołem i wchodzi się do niej z chodnika od strony ul. Obrońców Krzyża albo z zakrystii. Składa się z przedsionka i właściwej kaplicy. W przedsionku znajdują się Piety Polskie Antoniego Rząsy. Po lewej stronie kaplicy ściana „szafowych” konfesjonałów, po prawej mur z piaskowca nawiązujący swą treścią do „ściany śmierci” w Auschwitz. Przy ścianie rzeźba św. Maksymiliana Marii Kolbego „Umęczony Człowiek” autorstwa Antoniego Rząsy. Na centralnym miejscu ołtarz, po prawej tabernakulum a na ścianie po lewej figura Chrystusa z dramatycznie wyciągniętymi rękami w objęciach Marii Magdaleny autorstwa Antoniego Rząsy. Kaplica była pierwszym obiektem sakralnym udostępnionym dla wiernych podczas budowy kościoła w grudniu 1973 r. Oficjalne poświecenie odbyło się 12 kwietnia 1974r.